Cvičenie na koni - hippoterapia

_mg_6935

Hippoterapia je jednou z veľmi prospešných pohybových aktivít, ktorá pomáha udržiavať celý pohybový aparát vo vynikajúcej kondícii.

Cvičenie na koni (hippoterapia) je najlepšie vykonávať pod odborným dohľadom. Jednotlivé terapeutické cvičenia netrvajú spravidla dlhšie než 30 minút. Počas tejto doby je jazdec (pacient) nabádaný k vykonávaniu rôznych cvikov, zatiaľ čo je kôň v pohybe.

Vzhľadom k rôznym druhom poškodenia či už nosného aparátu, alebo centrálnej nervovej sústavy(rôzne diagnózy) je dobré venovať sa hippoterapii pod vedením fyzioterapeuta alebo hippoterapeuta.

Skúsenosť, či fundovanosť terapeuta je dôležitým  faktorom, ktorý by mal hrať významnú úlohu pri  výbere  miesta, kde budete chodiť cvičiť hippoterapiu.  Nie je totiž úplne jedno, pod koho vedením pacient cvičí.

 

_mg_6977

 

Po skončení práce prichádza odmena aj pre koníka. Toto je zvyčajne najobľúbenejšia činnosť koníka "po práci". S trochou nadsázky sa dá povedať, že koník "rozváža" človeka len pre vidinu tejto chvíle :-) .

Skúsenosti hovoria, že kone sú obdarené veľkou dávkou inteligencie. Majú ohromnú pamäť a vedia si k človeku vybudovať veľmi kamarátsky vzťah.

_mg_6990xxx

Sú neuveriteľne citlivé - stačí k nim prehovoriť hoci šeptom - ihneď reagujú.

Všetky fázy cvičenia, kŕmenia, čistenia a vôbec - kontaktu s koňom pôsobia na človeka vo viacerých smeroch súčasne:

 

1. precvičujú pohybový aparát

2. zlepšujú vnímavosť a citlivosť k podnetom

3. fungujú ako istý druh psychoterapie